ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ισόπαλοι Ηρακλής και Δόξα Δράμας στην πρόβα… τζενεράλε

Δημοσιεύθηκε

στις

Ισόπαλο και χωρίς τέρματα έληξε το φιλικό του Ηρακλή με την Δόξα Δράμας. Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στην πόλη της Δράμας όπου έδωσαν το τελευταίο τους φιλικό πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος της Football League

Ο τεχνικός των “κυανόλευκων”, Αλέκος Βοσνιάδης, επέλεξε να δώσει λίγο περισσότερο χρόνο στους ποδοσφαιριστές που δείχνουν ότι έχουν το προβάδισμα για να βρίσκονται στις αρχικές επιλογές της πρεμιέρας. Παρόλα αυτά σταδιακά προχώρησε στην αντικατάσταση ολόκληρης της ενδεκάδας δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε 22 ποδοσφαιριστές.

Από την πλευρά του ο Στάικος Βεργέτης, χρησιμοποίησε συνολικά 15 ποδοσφαιριστές δίνοντας στην ομάδα του περισσότερο χρόνο για να προσαρμοστεί ενόψει της έναρξης της Football League.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς κάποια σημαντική ευκαιρία και από τις δύο ομάδες. Δόξα Δράμας και Ηρακλής επιχείρησαν να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν ιδιαίτερες απειλές στις αντίπαλες εστίες. Οι άνθρωποι του Γηραιού είδαν τον Στράτο Χιντζίδη να αποχωρεί από την αναμέτρηση αντιμετωπίζοντας πρόβλημα τραυματισμού.

Στο δεύτερο μισό ο Ηρακλής επέβαλε το ρυθμό, χάνοντας μάλιστα και μια σημαντική ευκαιρία στο 68′ με τον Μηνά Πτηνόπουλο. Στην συνέχεια οι αρκετές αλλαγές από τις δύο ομάδες έριξαν την ένταση του παιχνιδιού με το τελικό αποτέλεσμα να παραμένει στο 0-0.

Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Στ. Βεργέτης): Πίτκας (46’ Μένκα), Πεταυράκης, Ριζογιάννης, Ανδρέου, Ροτζ. Μάρτινς, Κουσκουνάς, Ροντρίγκεζ (63’ Κρητικός), Σιώπης (81’ Μπαίκαρά), Ρουγκάλας, Μακρής, Πατράλης (66’ Νατσιόπουλος)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλ. Βοσνιάδης): Βοσνιάδης (46’ Αμπάρης), Χιντζίδης (29’ Γεωργίου), Κουτρουμάνος (66’ Καζναφέρης), Κούσας (66’ Κουκόλης), Ζιαμπάρης (66’ Στάμου, 79’ Ζιαμπάρης), Μουμίν (46’ Μενδρινός), Παναγιωτούδης (66’ Καλτσάς), Πασάς (66’ Γιαννίτσης), Ντούνης (66’ Πτηνόπουλος), Κλέιτον (66’ Τάι), Χασομέρης (66’ Περόνε)

Πηγή: sdna.gr

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η Δόξα “έφαγε” 3 γκολ σε 4 λεπτά” στη Δράμα και οδεύει στο υποβιβασμό

στις

Από

ΗΤΤΑ ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΞΑ

Η Δόξα έπαιζε με την προ-τελευταία της βαθμολογίας στη Δράμα ομάδα της Άρτας τον Καραϊσκάκη, έχοντας 4 βαθμούς διαφορά. Με νίκη η διαφορά θα έφθανε τους 7 βαθμούς και μαθηματικά θα εξασφάλιζε την παραμονή της στην κατηγορία αφού απομένουν 2 αγωνιστικές. Αλλά….

Η Δόξα προηγήθηκε δύο φορές, αλλά ένα ξέσπασμα στο φινάλε της ΑΕ Καραϊσκάκης που μεταφράστηκε σε τρία γκολ σε μόλις τέσσερα λεπτά έφερε τα πάνω – κάτω με την ομάδα της Άρτας να παίρνει σπουδαίο διπλό και να πλησιάζει τη Δόξα στον ένα βαθμό.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στη Δράμα:

6′ Ο Ηλιάδης απομάκρυνε ασταθώς, αλλά δεν κατάφερε κάποιος επιτιθέμενος της ΑΕ Καραϊσκάκης να σκοράρει.

7′ Ο Ναζίμ σούταρε από καλή θέση, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

16′ Και πάλι άστοχος ο Ναζίμ, αυτή τη φορά με το κεφάλι.

23′ ΓΚΟΛ 1-0. Κόντρα στην ροή του αγώνα η Δόξα Δράμας άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ του Νίκου Σαμπανίδη έπειτα από γύρισμα του Μαυριά.

24′ Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, αλλά ο Ηλιάδης σταμάτησε τον Δούμτσιο.

32′ Μακρινό σουτ του Σαμπανίδη, μπλόκαρε ο Χουάντερσον.

45+1′ Ο Μαύρου επιχείρησε γύρισμα με το σώμα και σουτάρει πάνω στην κίνηση για να διώξει σε κόρνερ ο Κουκόλης.

51′ Πάσα του Κορδέλα στον Ναζίμ, το σουτ του οποίου περνά άουτ.

61′ ΓΚΟΛ 1-1. Η πίεση των φιλοξενούμενων απέφερε καρπούς. Έπειτα από σέντρα του Δούμτσιου ο Ναζίμ με κεφαλιά ισοφάρισε.

73′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Κόντος εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Πινδώνης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έδωσε εν νέου προβάδισμα στη Δόξα.71′ Το μακρινό σουτ του Ρούνεϊ πέραασε ελάχιστα άουτ.

80′ ΓΚΟΛ 2-2. Ο Μπρέμπος (που είχε περάσει στο παιχνίδι λίγα λεπτά πριν) ξαναφέρνει το ματς στα ίσια με πλασέ εντός περιοχής ισοφαρίζοντας.

81′ ΓΚΟΛ 2-3. Ένα λεπτά αργότερα Ρούνεϊ σκοράροντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μπρέμπου.

84′ ΓΚΟΛ 2-4. Επιθετικό κρεσέντο για την ΑΕ Καραϊσκάκης που σκοράρει και τρίτο τέρμα μέσα σε τέσσερα λεπτά. Ο Δούμτσιος έφυγε στην κόντρα, πέρασε και τον Ηλιάδη κι έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους.

91′ Άστοχο σουτ του Μπαράνκο.

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)
Βοηθοί: Βασιλόπουλος (Εβρου) – Πάτρας (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
Παρατηρητής: Κωτούλας (Κιλκίς)

Δόξα Δράμας (Κώστας Βασιλακάκης): Ηλιάδης, Αγγελόπουλος (68′ Παπαϊωάννου), Άντερσον, Κουκόλης, Παρασκευάς, Μαυριάς, Μπελεβώνης, Πινδώνης Μενσά (68′ Κόντος), Φυτόπουλος (46′ Παπαργυρίου), Σαμπανίδης.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Γιάννης Μάγγος): Χουάντερσον, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Ρουμπανγκούκα (37′ Κορέλας), Δούτσιος, Μαύρου (69′ Φελίπε), Ναζίμ, Τάμπας (37′ Φετεινίδης), Μπεκατώρος (79′ Μπρέμπος), Ρούνεϊ, Λόβριτς.

Μαθηματικός υποβιβασμός για ΟΦΙ, “διπλό” πιθανής σωτηρίας ο Καραϊσκάκης!

Η ομάδα του Τίμου Καβακά μετά την ήττα που υπέστη στην έδρα του Απόλλωνα Λάρισας, ουσιαστικά υποβιβάζεται, καθώς δεν προλαβαίνει να καλύψει τη διαφορά στις δύο αγωνιστικές που απομένουν. Βέβαια, αυτό για να επιβεβαιωθεί θα πρέπει να μην ισχύσει η αναδιάρθρωση, σ’ ένα ζήτημα που δεν έχει ακόμα ξεκαθαρίσει…

Από την άλλη, ο Καραϊσκάκης κατάφερε να σημειώσει ένα πολύ σημαντικό “διπλό” στην έδρα της Δόξας Δράμας, κερδίζοντας με 4-2, μειώνοντας έτσι στο βαθμό τη διαφορά, άρα συνεχίζει να ελπίζει βάσιμα για παραμονή.

Όσον αφορά το τρίτο παιχνίδι των πλέι άουτ, η Παναχαϊκή πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 επί των Τρικάλων όπου επίσης κινδυνεύουν μετά το “διπλό” του Καραϊσκάκη…

Η 3η αγωνιστική
Παναχαϊκή-Τρίκαλα 2-1
(14′ Παπαδόπουλος, 20′ Μπάτροβιτς – 35′ Σκόνδρας)
Απόλλων Λάρισας-ΟΦΙ 1-0
(6’ Σέχου)
Δόξα Δράμας-Καραϊσκάκης 2-4
(22′ Σαμπανίδης, 71′ Πινδώνης – 60′ Ναζίμ, 80′ Μπρέμπος, 81′ Ρούνεϊ, 84′ Δούμτσιος)

Από

Ο Υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων, Νίκος Χαρδαλιάς θα εισηγηθεί την αναστολή του πρωταθλήματος της Super League 2.

Βόμβα στο ελληνικό ποδόσφαιρο και συγκεκριμένα στη διεξαγωγή των αγώνων της Super League 2 βάζει ο Νίκος Χαρδαλιάς.

Ο Υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων, θα εισηγηθεί τη Δευτέρα 10 Μαΐου στην Επιτροπή των Λοιμωξιολόγων το «λουκέτο» στο πρωτάθλημα για λόγους δημόσιας υγείας που έχει να κάνει με την πανδημία του κορονοϊού.

Όλα αυτά με αφορμή τηλεοπτικά ρεπορτάζ και δημοσιεύματα σχετικά με πλήρη καταπάτηση των υγειονομικών κανόνων από την ποδοσφαιρική ομάδα του Ιωνικού, με μεταφερόμενους και χωρίς κανέναν έλεγχο «οπαδούς».

Η ενημέρωση της Πολιτικής Προστασίας:

Σε συνέχεια των ανυπόστατων ρεπορτάζ που αναπαρήγαγαν τις τελευταίες ημέρες οι τηλεοπτικοί σταθμοί Σκάι και Mega, καθώς και μερίδα του έντυπου και ηλεκτρονικού Τύπου, θα θέλαμε να καταστήσουμε σαφή τα κάτωθι:

Στο πλαίσιο της ισχύουσας νομοθεσίας, επιτρέπεται η διεξαγωγή του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Super League 2, σύμφωνα με τα υγειονομικά πρωτόκολλα που έχουν ορισθεί από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού.

Ειδικότερα για το πρωτάθλημα της Super League 2, πρέπει να ξεκαθαριστεί ότι η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας δεν δίνει καμία άδεια διεξαγωγής των αγώνων, δεν εγκρίνει τις λίστες των αποστολών των ομάδων που μετακινούνται για την διεξαγωγή των πρωταθλημάτων, ούτε της κοινοποιούνται οι σχετικές καταστάσεις.

Οι λίστες εγκρίνονται από τον υπεύθυνο ασφάλειας της διοργανώτριας Αρχής και κοινοποιούνται στις κατά τόπο αρμόδιες Αστυνομικές Διευθύνσεις.

H Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας ενημερώνεται για το πρόγραμμα των αγώνων, ενώ της κοινοποιούνται μόνο οι ιατρικές βεβαιώσεις σχετικά με τα αρνητικά PCR tests των αποστολών των ομάδων.

Είναι συνεπώς ξεκάθαρο ότι η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας ούτε εμπλέκεται στη διοργάνωση των εν λόγω πρωταθλημάτων ούτε, πολλώ δε μάλλον, έχει οποιαδήποτε ελεγκτική αρμοδιότητα επί της διεξαγωγής τους.

Για το θέμα που έχει προκύψει ο Υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων, Νίκος Χαρδαλιάς δηλώνει τα εξής:

«Αρμόδια για την τήρηση και την επιτήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων της Super League 2 (και κάθε άλλης αθλητικής δραστηριότητας) είναι αποκλειστικά η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού, ενώ την αποκλειστική ευθύνη και για τη διαδικασία έγκρισης των μετακινήσεων των ομάδων έχει η διοργανώτρια Αρχή, όπως ρητά προβλέπεται στις σχετικές ΚΥΑ και διατάξεις. Ως εκ τούτου, ουδεμία εμπλοκή έχει η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας στα ζητήματα για τα οποία, μέσω ανώνυμων ρεπορτάζ, αδίκως κατηγορείται.

Σε κάθε περίπτωση και λαμβάνοντας υπόψη τόσο την αδυναμία της διοργανώτριας Αρχής να επιβάλλει την τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων, όσο και την έλλειψη των απαραίτητων αντανακλαστικών της για την τιμωρία εκείνων που τα παραβιάζουν, τη Δευτέρα 10 Μαΐου, προτίθεμαι προσωπικά να εισηγηθώ στην Επιτροπή Επιδημιολόγων την αναστολή διοργανώσεων του πρωταθλήματος της Super League 2. Είναι ώρα ευθύνης απέναντι στη Δημόσια Υγεία για όλους όσοι την επικαλούνται αποσπασματικά, αλλά δυσκολεύονται να την υπηρετήσουν πιστά και απαρέγκλιτα».

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Iσόπαλοι Καραϊσκάκης Άρτας και Δόξα Δράμας (1-1)

στις

Από

Στο τελευταίο 20λεπτο κρίθηκε η αναμέτρηση της Αρτας. Καραϊσκάκης και Δόξα Δράμας μοιράστηκαν τους βαθμούς (1-1), με τη Δόξα να ισοφαρίζει το ματς στο τέλος , 87′, με τη “χρυσή αλλαγή” τον Σαμπανίδη.

Οι δύο ομάδες έδωσαν ματς… πρόβα εν όψει των πλέι άουτ και με στόχο να πάρουν τη νίκη για να μπουν με την όσο δυνατόν καλύτερη συγκομιδή εκεί.

Τελικά το 1-1 με βάση και την εξέλιξη του αγώνα βόλεψε τη Δόξα Δράμας, που ισοφάρισε στο φινάλε (87′) με τον Σαμπανίδη που είχε μπει μάλιστα αλλαγή μόλις ένα λεπτό νωρίτερα.

Ο Καραϊσκάκης είχε προηγηθεί νωρίτερα στο 69′ με κεφαλιά του Θεολόγου, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει τους τρεις βαθμούς.

Κίτρινες Κάρτες: Θεολόγου (69′)

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών)
Βοηθοί: Σταύρογλου (Αθηνών) – Κακαφώνης (Αχαΐας)
4ος διαιτητής: Σιντόρης (Θεσπρωτίας)

Καραϊσκάκης (Γιάννης Μάγγος): Μπουργάνης, Φετεινίδης, Τάμπας, Θεολόγου, Λόβριτς, Κλιγγόπουλος, Μπρέμπος (32′ Τσούτσης, 90+2′ Ντίας), Ρουμπάγκουκα (90′ Κορέλας), Δούμτσιος, Ναζίμ, Ρούνεϊ (80′ Δερμιτζάκης)

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Παρασκευάς, Πινδώνης (72′ Μενσά), Μπολάκης (82′ Φυτόπουλος), Κουκόλης, Αγιώτης, Χάμοντ(86′ Σαμπανίδης), Παπαϊωάννου (72′ Μπελεβώνης), Μαυριάς, Κουτσιανικούλης, Κόντος (82′ Μπαράνκο)

Σφράγισαν την 6άδα τα Χανιά και άφησαν εκτός τον Απόλλωνα

Ο Εργοτέλης πήρε βαθμό στη Πάτρα (1-1) και είναι και μαθηματικά στα πλέι οφ. Από την άλλη οι Αχαιοί φαίνεται πως χάνουν το… τρένο της εξάδας.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Διαγόρας – Τρίκαλα 2-0 (29′ Σμυρλής, 63′ Ντοριβάλ)

Λεβαδειακός – Ιωνικός 1-2 (8′ Πολέτο – 58′ Ματσούκας, 81′ Μάναλης)

ΟΦ Ιεράπετρας – Ξάνθη 1-2 (45′ Ντάλα Κόστα – 80′ Καπνίδης, 88′ Μικελτάντζε)

Χανιά – Απόλλων Λάρισας 2-1 (8′ Μπραμπίγια, 16′ Τριανταφυλλάκος – 12′ Ομπράντοβιτς)

Καραϊσκάκης – Δόξα Δράμας 1-1 (68′ Θεολόγου – 87′ Σαμπανίδης)

Παναχαϊκή – Εργοτέλης 1-1 (12′ Αραβίδης -31′ Κόνραντ)