ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Νίκη επί του Διομήδη  25-24

Δημοσιεύθηκε

στις

Φαινόταν πολύ δύσκολο το παιχνίδι πριν αρχίσει. Οι παίκτες όμως ήταν αποφασισμένοι να δείξουν ότι φέτος μπορούν να κερδίζουν και μεγάλους αντιπάλους. Τα κατάφεραν και με απίστευτη ωριμότητα και πάθος πήραν μια σημαντική νίκη που τους οδήγησε στην 6η θέση. Όλοι στο Κραχτίδης ευτυχισμένοι,  παίκτες διοίκηση μα κυρίως οι φίλαθλοι που είδαν την ομάδα της πόλης τους στην Handball Premier να κερδίζει τον Διομήδη που πριν μερικά χρόνια είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα Ευρώπης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Bianco Monte Δράμα 1986 στο α ημίχρονο ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ και η λήξη του ημιχρόνου τον βρήκε μπροστά 4 γκολ. Έπαιζε έξυπνα και με πάθος τον Διομήδη με όλους τους παίκτες να δείχνουν τον καλύτερο εαυτό τους αλλά είχε μόνο τον Draskic πολύ νευρικό να ψάχνει να βρει τον καλό του εαυτό. Στο β΄ ημίχρονο η ομάδα παρουσιάστηκε μουδιασμένη και έδωσε την ευκαιρία στον Διομήδη που έπαιξε πολύ καλή άμυνα να ισοφαρίσει στο 45΄. Η ψυχή όμως των παικτών και ο κόσμος οδήγησαν τους Δραμινούς 3 λεπτά πριν την λήξη να προηγούνται με 3 γκολ διαφορά και τον Διομήδη να μειώνει στο τέλος του αγώνα με πέναλτυ στο τελικό 25-24.

Έτσι πραγματοποιήθηκε μια νίκη ιστορικής σημασίας για το Δραμινό handball που πανυγηρίστηκε έξαλλα από όλους, μια νίκη που υποχρέωσε όλα τα Πανελλήνια και τοπικά Μ.Μ.Ε. να αναφερθούν στο μέγεθός της.

Η ομάδα όμως την Δευτέρα πρέπει να σκύψει το κεφάλι και να δουλέψει όπως πάντα σκληρά και με σεμνότητα, αφού ακολουθούν δύο πολύ δύσκολα παιχνίδια στον Πειραιά με Ολυμπιακό και στην Δράμα με ΑΕΚ.

BIANCO MΟΝΤΕ ΔΡΑΜΑ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 25-24
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 7-7, 11-9, 13-10, 15-11 (ημχ.), 15-13, 16-15, 17-17, 20-18, 22-20, 25-24
ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Καφαντάρης, Γουργούμης, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης 3, Κουρουτζίδης, Σινά, Τουνγκελίδης 11, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 3, Ιακωβίδης, Φραγκούλης, Κουρτίδης, Θωμίδης 2, Κοτσαμαρίκογλου 1.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 2, Τσιγαρίδας 3, Γιαννόπουλος, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης, Ρουσσόπουλος 2, Αργυρού 1, Χαντέλης 8, Χερουβείμ 5, Ζλατάνος, Μπότσαρης 1, Τσάτσας 2, Δάσκαλος.
Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 2/2-2/2

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Με νίκη ο BIANCO MONTE Δράμα επί του ΠΑΟΚ περνά στην πρώτη θέση

στις

Από

Μεγάλο παιχνίδι στο Κραχτίδης. BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ – ΠΑΟΚ.

Με νίκη η Δραμινοί περνούν στην πρώτη θέση!

Το Σάββατο στο άδειο από θεατές Κραχτίδης οι Δραμινοί καλούνται να δώσουν άλλη μια μεγάλη μάχη επί του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ. Ο ΠΑΟΚ είναι ένας μεγάλος σύλλογος με  Roster υψηλού επιπέδου και αναμένεται οι Δραμινοί να τον σεβαστούν αλλά σε καμιά περίπτωση να τον φοβηθούν.

Παρακαταθήκη στην ψυχολογία τους θα είναι η ισοπαλία που πήραν στην έδρα του ΠΑΟΚ στον πρώτο γύρο και ελπίζουν να πιάσουν πολύ καλή απόδοση για να έχουν τύχη στην βαθμολογική συγκομιδή. Οι παίκτες μετά την νίκη μέσα στην Βέροια, θέλουν να παρουσιαστούν ακόμη πιο δυνατοί και παρά την ποιότητα του αντιπάλου με πάθος να κατορθώσουν να παρουσιαστούν βελτιωμένοι. Ο ΠΑΟΚ είναι ξεκάθαρο φαβορί του αγώνα αλλά δεν είναι φόβητρο.

Ο Σάκης Βαλαβάνης ελπίζει ότι μέχρι το Σάββατο όπου θα πραγματοποιηθούν τα tests στις 20:00 δεν θα έχει παίκτη με κρούσμα καθώς επίσης θα δει όλους τους τραυματισμένους που ακολουθούν ειδικά προγράμματα να είναι έτοιμοι στον αγώνα.

Το παιχνίδι θα αρχίσει στις 18:00 και θα μεταδώσει απευθείας από το Α.Π.Κ. Κραχτίδη από το περιφερειακό κανάλι STAR ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ ενώ διαδικτυακά  o σταθμός θα το δείξει μέσω web tv (www.startvfm.gr) και facebook: STAR ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ .

Να θυμίσουμε ότι  οι αγώνες είναι χωρίς θεατές και καλούνται οι χορηγοί μας με δικαίωμα εισόδου να προσέλθουν με τις αστυνομικές τους ταυτότητες.

Ο αριστερός εξτρέμ Χρήστος Χαϊτίδης δήλωσε: Ακολουθεί για μας ένα κρίσιμο παιχνίδι το Σάββατο με τον ΠΑΟΚ το οποίο κρύβει κινδύνους. Ο ΠΑΟΚ είναι  πολύ καλύτερος από πέρσι και ξέρουμε πολύ καλά πως είναι μια ομάδα που αν δεν είμαστε συγκεντρωμένοι 60 λεπτά μπορεί να μας κάνει μεγάλη ζημιά. Αποτελεί κίνητρο για εμάς  αυτό το παιχνίδι γιατί με νίκη θα αναρριχηθούμε στην 1η θέση της Βαθμολογίας. Πρέπει να δείξουμε τον καλύτερο όμως εαυτό σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού.

Ο σύλλογος εύχεται σε αθλητές προπονητές και στελέχη του αγώνα να πραγματοποιήσουν ένα όμορφο, καθαρό παιχνίδι διαφήμιση για το άθλημα.

Διαβάστε όλο το άρθρο

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Δόξα Δράμας-ΟΦ Ιεράπετρας 2-1

στις

Από

Η Δόξα επικράτησε 2-1 του ΟΦ Ιεράπετρας και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις

Τη νίκη με 2-1 κόντρα στον ΟΦ Ιεράπετρας πήρε η Δόξα Δράμας και εδραιώθηκε μακριά από την επικίνδυνη ζώνη, σε αντίθεση με την αντίπαλό τους που παραμένει καθηλωμένη στην τελευταία θέση.
Στο 24′ ο Μαυρίας «έπιασε» ένα όμορφο και δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασόπουλου. Οι «μαυραετοί» συνέχισαν να ελέγχουν το ματς, στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου απώλεσαν μία καλή ευκαιρία με τον Κουτσιανικούλη και στο 52′ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Βάντερσον, ο οποίος μάλιστα έτρεξε στον πάγκο και αγκάλιασε τον προπονητή του Κολιτσιδάκη.
Κάπου εκεί ο ρυθμός έπεσε και οι Κρητικοί μείωσαν στο 69′ με κεφαλιά του Ντάλα Κόστα. Στα τελευταία λεπτά βγήκαν μπροστά, αλλά δεν έφτασαν στο γκολ της ισοφάρισης, αν και στις καθυστερήσεις «άγγιξαν» το 2-2 με τον Κούστα.
ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Στεφανάκος, Κουκόλης, Αντερσον, Παπαργυρίου, Παρασκευάς, Πινδώνης, Χάμοντ (35′ Φυτόπουλος), Κουτσιανικούλης (73′ Μενσά), Μαυριάς, Βάντερσον (73′ Μαρινάκης), Μπαράνκο (73 Μπελεβώνης).
ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ: Αθανασόπουλος, Βογιατζής, Χιντζίδης (46′ Αρναούτογλου), Μασουέρο, Σμίλτος, Τεγούσης, Λεμονής, Γκίνη, Ντούνης, Αποστολίδης (46′ Ντάλα Κόστα), Κούστα.

«Διακοσάρησε» με γκολ ο Βάντερσον!

Ο Βάντερσον συνδύασε την 200η του επαγγελματική εμφάνιση με το 2-0 της Δόξας απέναντι στην Ιεράπετρα…

Τις 200 συμμετοχές σε επαγγελματικό επίπεδο έφτασε σήμερα ο Βάντερσον και το… γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο, σκοράροντας κόντρα στον ΟΦ Ιεράπετρας το 2-0 για λογαριασμό της Δόξας Δράμας!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Σάββατο 27 Μαρτίου

Διαγόρας Ρόδου – Λεβαδειακός 0-4 (73’, 83’ Κωστή,89’ Πολέτο, 90’ Θεοχάρης)

Ξάνθη – Εργοτέλης 1-0 (67’ Μικελτάτζε)

Κυριακή 28 Μαρτίου

Τρίκαλα – Χανιά 0-2 (10’ Κάρλος, 24’ Βασιλόγιαννης)

Δόξα Δράμας – ΟΦΙ 2-1 (24’ Μαυριάς, 51’ Βάντερσον – 68’ Ντάλα Κόστα)

Ιωνικός – Παναχαϊκή 1-0 (90+’ Μάναλης)

Καραϊσκάκης – Απόλλων Λάρισας 1-2 (81’ πεν. Ναζίμ – 77’ Χατζής, 74’ αυτ. Θεογλου)

Στο φινάλε πάλι νίκησε ο Ιωνικός

Με γκολ στις καθυστερήσεις λυτρώθηκε ο Ιωνικός, ενώ νίκες πήραν Δόξα Δράμας και Απόλλων Λάρισας.

Στις καθυστερήσεις και πάλι ο Ιωνικός κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Παναχαϊκή με 1-0, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Χανιά σε… άνοδο

Σπουδαία νίκη πανηγύρισαν τα Χανιά στα Τρίκαλα, καθώς επικράτησαν 2-0 του ΑΟΤ, παίρνοντας… εκδίκηση για την ήττα στον πρώτο γύρο. Οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να βυθίζονται στη βαθμολογία, ενώ τα Χανιά μπαίνουν δυναμικά στην εξάδα.

Σαρωτική εμφάνιση πραγματοποίησαν τα Χανιά απέναντι στα Τρίκαλα στο πρώτο ημίχρονο, επικρατώντας 2-0. Οι Χανιώτες ξεκίνησαν… δαιμονισμένα το παιχνίδι και πολιόρκησαν τα καρέ του Γιακουμή. Στο 10’ ο Καρλίτο μετά από ωραία σέντρα του Δημητριάδη βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του ΑΟΤ και πέτυχε το 0-1. Στο 24’ ο Βασιλόγιαννης με πλασέ μετά από ασθενή απόκρουση του Γιακουμή, σημείωσε το 0-2. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά χωρίς να χάσουν τη μεγάλη ευκαιρία, με τα Χανιά να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα.

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Μεγάλη νίκη της Δόξας στη Ρόδο με 1-3 τον Διαγόρα

στις

Από

Με δύο γκολ του Μαυρία στο 10′ και 37′  και ένα του Φυτόπουλου στο 81 η Δόξα κέρδισε καθαρά και άνετα το Διαγόρα στη Ρόδο με 1-3. Ο Πινδώνης είχε 2 δοκάρια για την ομάδα μας στο 40′ και το 45′

Το 1-0 στο 10′ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι. Το πέναλτι κέρδισε ο Παρασκευάς, όταν σε αντεπίθεση της ομάδας μας, και σέντρα του από δεξιά η μπάλα αποκρούστηκε από τον Κοντοχρήστο με το χέρι μέσα στην περιοχή.

Το 0-2 στο 37′ με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Παπαργυρίου από αριστερά.

Στο 40′ και το 45 η Δόξα είχε 2 δοκάρια σε σουτ του Πινδώνη που τράνταξαν τα δοκάρια.

Μείωσε ο Διαγόρας με πλασέ του Κονέ στο 65′ λεπτό, μετά από μπαλιά του Σμυρλή. Έτσι η Δόξα προηγείται του Διαγόρα στη Ρόδο 1-2 με 2 γκολ του Δημήτρη Μαυρία.

Το τελικό 1-3 έκανε στο 81 ο Φυτόπουλος με μακρυνό σουτ.

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Μασούρας, Αθανασίου, Κοντοχρήστος, Ντοριβάλ, Λινάρδος, Μπαστακός, Αλάεθ, Κάκκο, Κονέ.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Μπολάκης, Παπαργυρίου, Άντερσον, Παρασκευάς, Μαρινάκης, Πινδώνης, Κουτσιανικούλης, Χάμοντ, Μπαράνκο, Μαυριάς.

Κορυφή και πάλι ο Ιωνικός

Νέα νίκη του Ιωνικού, ενώ Λεβαδειακός και Ξάνθη γκέλαραν.

Ο Ιωνικός δυσκολεύτηκε, αλλά επικράτησε 2-1 του ΟΦΙ στην Ιεράπετρα, απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφής. Μάλιστα, εκμεταλλεύτηκε και τη γκέλα του Λεβαδειακού, που έμεινε στο 0-0 απέναντι στα Τρίκαλα.

Στα Περιβόλια, Χανιά και Ξάνθη έμειναν στο 0-0, σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες.