ΧΡΥΣΟ μετάλλιο η Άννα στους Μεσογειακους αγώνες- Δηλώσεις

Δημοσιεύθηκε

στις

ΧΡΥΣΟ μετάλλιο η Άννα στους Μεσογειακους αγώνες της Αλγερίας

Η χρυσή Ολυμπιονίκης της σκοποβολής θριάμβευσε στο αεροβόλο πιστόλι 10μ και κέρδισε το 2ο χρυσό της στη διοργάνωση αφού ήταν και πάλι στην κορυφή στους Μεσογειακούς Αγώνες του 2018 στην Ταραγόνα.

Στην πορεία της προς τον τελικό απέκλεισε σπουδαία ονόματα και στον τελικό  νίκησε τη Γαλλίδα Καμίγ Γεντρεζέφσκι 17-13.

Υπενθυμίζεται πως η Άννα Κορακάκη καθώς και ο έτερος πρωταθλητής της σκοποβολής, Μάκης Μίτας, ήταν οι σημαιοφόροι της ελληνικής ομάδας, το περασμένο Σάββατο στην Τελετή Έναρξης των Μεσογειακών Αγώνων. Η επιλογή των δύο αθλητών έγινε από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή με την Άννα Κορακάκη να έχει κατακτήσει ένα χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016 στο Ρίο ντε Τζανέιρο, ενώ ο Μάκης Μίτας κατέκτησε πρόσφατα, αργυρό και χάλκινο μετάλλιο σε δύο Παγκόσμια Κύπελλα σκοποβολής.