Δράμα 1986 και Τουνγκελίδης συνεχίζουν μαζί για ακόμη μια χρονιά

Δημοσιεύθηκε

στις

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986

Ο Bianco Monte Δράμα 1986 βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την ανανέωση συνεργασίας για έναν ακόμη χρόνο με τον πρώτο σκόρερ της Handball Premier, για δύο συνεχόμενες χρονιές, Τουνγκελίδη Ευγένιο. Ένας αθλητής που αναδείχθηκε από τα σπλάχνα της ομάδος, παρ΄ όλες τις προτάσεις που είχε από Ελλάδα και εξωτερικό, επέλεξε να συνεχίσει την καριέρα του στην ομάδα της πόλης του για μία ακόμη σεζόν.

Ο Ευγένιος με τη σειρά του δήλωσε: Είμαι πολύ χαρούμενος που θα βρίσκομαι για ακόμη μια χρονιά στην ομάδα της πόλης μου, την ομάδα που με ανέδειξε χαντμπολικά. Ήταν μια απόφαση που δεν δυσκολεύτηκα να πάρω καθώς εγώ, η διοίκηση και οι συμπαίκτες μου θέλουμε να πάμε αυτή την ομάδα-οικογένεια όσο ψηλότερα γίνεται. Τέλος, θέλω να ευχαριστήσω όλους τους ανθρώπους της ομάδας για την εμπιστοσύνη που μου δείχνουν, καθώς και τον κόσμο της Δράμας που μας στηρίζει επανειλημμένα με την παρουσία του στο γήπεδο.

Από

Ο 25χρονος επιθετικός  στο 47′ το γκολ για τη Δόξα μετά από σέντρα του Αποστολίδη.

Τις όποιες ελπίδες της για είσοδο στα πλέι οφ διατήρησε σήμερα η Δόξα Δράμας, που κέρδισε τον Πλατανιά με 1-0.
Στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν εκατέρωθεν καλές στιγμές, καθώς οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Ρόβα (15′, 30′) και οι φιλοξενούμενοι με τον Λουκίνα (18′, 41′). Οι «μαυραετοί» άνοιξαν το σκορ με το «καλημέρα» στο δεύτερο μισό, όταν ο Αποστολίδης έκανε τη σέντρα και ο Ρόβας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σούλη.
Στην εξέλιξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν σωστά το υπέρ τους προβάδισμα και μάλιστα στις καθυστερήσεις «άγγιξαν» ένα δεύτερο γκολ με τον Κρητικό.
ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Ηλιάδης, Σιώπης, Κουκόλης, Καψάλης, Παπαργυρίου, Πλέγας, Παρασκευάς (70′ Μαρκοπουλιώτης), Πινδώνης, Αποστολίδης (78′ Αναστασίου), Κρητικός, Ρόβας (86′ Σαμπανίδης)
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Σούλης, Ουές, Κατσαρός, Σάαντο, Κόρτσταμ (66′ Γιούσης), Έισντεν, Λεϊρία, Μπάμπης, Λουκίνας, Οικονόμου (78′ Παπουτσογιαννόπουλος), Τσαμούρης

Τα αποτελέσματα – 17η Αγωνιστική

• Δόξα Δράμας  – Πλατανιάς 1-0
    • Λεβαδειακός – Παναχαϊκή          (Δευτέρα)
    • ΠΑΣ Γιάννινα – Απόλλων Σμύρνης            5-1
    • Εργοτέλης  – Απόλλων Λάρισας 1-0
    • Κέρκυρα  –  Απόλλων Πόντου     (Δευτέρα)

Από

Αμφίβολος για το παιχνίδι παραμένει ο Κόντος που ακολουθεί ατομικό, ενώ επανήλθαν στις προπονήσεις οι Ρόβας, Αποστολίδης και Σιώπης που θα βρίσκονται κανονικά στα πλάνα του προπονητικού επιτελείου.

Γενικότερα την Παρασκευή η διοίκηση της ομάδας ξεκίνησε τις πληρωμές του ποδοσφαιρικού τμήματος για τον περασμένο μήνα, κάτι που θα συνεχιστεί τμηματικά και τα επόμενα 24ωρα.

Με χαλάρωμα στη Δράμα το απόγευμα θα ολοκληρωθεί η προετοιμασία του Πλατανιά  για τον αυριανό αγώνα

Υπενθυμίζουμε ότι στον πρώτο γύρο η Δόξα πέτυχε μεγάλη νίκη μέσα στην έδρα του Πλατανιά. Οι «μαυραετοί» παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το γκολ του Νίλι στο 42’, κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να αντιδράσουν και να πάρουν μια πολύ μεγάλη νίκη.

Στο 45’ ο Ρόβας με σουτ έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στο 76’ ο Κρητικός έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Δράμας. Το τελικό 3-1 για τη Δόξα, διαμορφώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με το πέναλτι του Ιωαννίδη.

Από

Για μια ακόμη αγωνιστική η Δόξα επιβεβαίωσε ότι “δεν της πάει η Δράμα” στο φετινό πρωτάθλημα.

Κέρδισε στην Αγυιά την Παναχαϊκή με 1-0, το γκολ με ατομική προσπάθεια ο Κρητικός στο 58′ λεπτό. Η ομάδα μας έπαιξε έξυπνα παραχωρώντας γήπεδο, αλλά ήταν συνεχώς σε αντεπιθέσεις και ήταν αυτή που έχασε ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ.

Η Δόξα ήταν καλύτερη. Η Παναχαϊκή που αντιμετωπίζει πάρα πολλά προβήματα δεν μπόρεσε να βρει συνοχή και να απειλήσει.

Η πρώτη σπουδαία τελική στο ματς σημείωθηκε στο 28′. Ο Ρόβας βρέθηκε απέναντι στον Ατανάσκοβιτς αλλά αυτός τον σταμάτησε εντυπωσιακά. Ο επιθετικός μας δοκίμασε ξανά το πόδι του αλλά ήταν άστοχος.

Απάντηση ο Ατανάσκοβιτς είχε και στη κεφαλιά του Λίτσκα στο 38′.

Στο β’ μέρος η Δόξα “βρήκε” το γκολ με δυνατό σουτ του Κρητικού με το αριστερό μέσα στην περιοχή, δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο Ατανάσκοβιτς για να γίνει έτσι το 0-1 στο 58′.

Στη συνέχεια η Παναχαϊκή προσπάθησε να απαντήσει. Αλλά ο Τσελεπίδης στο 67′ δεν έκανε καλό τελείωμα! Ενώ στο 73′ ο Μαυρίας από ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα άουτ!

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (-): Ατανάκοβιτς, Σταμόπουλος, Κοτσώνης, Πατάπης, Ιντζόγλου (64′ Φροξυλιάς), Τσελεπίδης. Ανάκογλου, Παπατόλιος (84′ Μουστακόπουλος), Μυτίδης, Μαυριάς (72′ Κυνηγόπουλος), Σιατραβάνης.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Ανυφαντάκης): Ηλιάδης, Σιώπης, Κουκόλης, Καψάλης, Πλέγας (80′ Παρασκευάς), Παπαργυρίου, Λίτσκας (70′ Αναστασίου), Κρητικός, Ρόβας, Πινδώνης, Μαρκοπουλιώτης (46′ Αποστολίδης).

«Δίκαιο τρίποντο, που αφιερώνουμε σε όσους μας ακολούθησαν από τη Δράμα»

Μετά τη νίκη στην Αγυιά της Δόξα Δράμας με 0-1 επί της Παναχαϊκής, στη συνέντευξη Τύπου στην Πάτρα μίλησαν από πλευράς Δόξας Δράμας, ο Πέτρος Στοϊλας (εκ των προπονητών, συνεργάτης του Κώστα Βασιλακάκη) και ο τερματοφύλακας, Μιχάλης Ηλιάδης, που έκανε νικηφόρο ντεμπούτο.

Ο Πέτρος Στοΐλας επισήμανε:

«Ευχαριστούμε την Παναχαϊκή για την καλή φιλοξενία και συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Ήταν ένα δίκαιο τρίποντο, που αφιερώνουμε σε όσους μας ακολούθησαν από τη Δράμα. Στο πρώτο μέρος δεν ανταποκριθήκαμε όσο καλά θέλαμε, αμυντικά και επιθετικά, αλλά μπορούσαμε να προηγηθούμε, στην ευκαιρία του Ρόβα. Στο δεύτερο μέρος δείξαμε μεγαλύτερη συγκέντρωση, «βγάλαμε» ψυχή και πάθος και προηγηθήκαμε με τον Κρητικό. Παράλληλα, βρεθήκαμε και άλλες φορές σε φάσεις εκτέλεσης και μπορούσαμε να κάνουμε το 0-2, για να «κλειδώσουμε» τη νίκη πιο εύκολα και πιο γρήγορα».

Ο τερματοφύλακας της Δόξας, Μιχάλης Ηλιάδης τόνισε: «Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου για τη σημαντική νίκη. Βγάλαμε πάθος και ψυχή. Προετοιμαστήκαμε για να κερδίσουμε, θέλαμε τη νίκη για να αντιστρέψουμε την ψυχολογία μας. Στη Δόξα δεν αρμόζει αυτή η συγκομιδή και αυτή η βαθμολογική θέση. Ξέραμε ότι παίζαμε σε μια δύσκολη έδρα, όπως η Πάτρα και με έναν ιστορικό αντίπαλο, όπως η Παναχαϊκή. Ωστόσο, μπήκαμε για το τρίποντο και το κατακτήσαμε. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας ακολούθησε από τόσο μακριά και μας ενίσχυσε. Χαίρομαι που το ντεμπούτο μου συνοδεύτηκε με νίκη».

Η Δόξα ξεκόλλησε από τους 17 βαθμούς και έπιασε τον Πλατανιά.