Την Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2022, ολοκληρώθηκαν 6 μήνες από την αιφνίδιο εκδημία του μακαριστού Μητροπολίτου Δράμας Παύλου, του σεβάσμιου και πολύκλαυστου Αρχιερέως της Εκκλησίας μας.
Πριν από λίγες ημέρες το Ίδρυμα Εθνικού και Θρησκευτικού Προβληματισμού, διοργάνωσε διαδικτυακή εσπερίδα μνήμης, ένα φιλολογικό και θεολογικό μνημόσυνο, με την ευκαιρία της συμπληρώσεως των 6 μηνών, του οποίου ο μακαριστός υπήρξε Επίτιμος Πρόεδρός του και υποστηρικτής των δράσεών του.
Την εσπερίδα χαιρέτισαν ο Παναγιώτατος Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος, ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ.κ. Ιερώνυμος, με κεντρικούς ομιλητές τρεις Μητροπολίτες της Εκκλησίας της Ελλάδος.
Τον Μητροπολίτη Ξάνθης και Περιθεωρίου κ. Παντελεήμονα, τον και Τοποτηρητή της Ιεράς Μητροπόλεως Δράμας, ο οποίος αναφέρθηκε στο έργο του μακαριστού στη Μητρόπολη Δράμας, στην ανοικοδόμηση ναών, στο κοινωνικό και φιλανθρωπικό του έργο, στην αγάπη του για τα μοναστήρια και άλλα σημαντικά, που αφήνουν ανεξίτηλη τη σφραγίδα του Παύλου στην Μητρόπολη Δράμας.
Τον Μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμονα, τον Ποιμενάρχη της ιδιαιτέρας πατρίδος του μακαριστού, ο οποίος, όπως είπε, ο μακαριστός αφιέρωσε την ζωή του ολόκληρη στον Θεό του, στον Ιησού Χριστό και το απέδειξε αγαπώντας τόσο πολύ τους ανθρώπους και τον τόπο, αυτόν που κάθε φορά, τον όρισε η Εκκλησία να διακονήσει.
Και τον Μητροπολίτη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως κ. Βαρνάβα, τον φίλο και αδερφό του μακαριστού Παύλου, ο οποίος μίλησε για την όμορφη ψυχή του μακαριστού Ιεράρχου, για τον τρόπο της βιωτής του, καθώς και για τα χαρακτηριστικά και τάλαντα εκείνα, με τα οποία τον κόσμησε ο Θεός και τα οποία αύξησε για το καλό της Εκκλησίας.
Την έναρξη των εργασιών κήρυξε ο Πρόεδρος του Ιδρύματος Εθνικού και Θρησκευτικού Προβληματισμού, Ελλογιμώτατος Καθηγητής Α.Ε.Α.Α. κ. Γρηγόριος Λιάντας, ενώ χαιρετισμό απηύθυνε και ο δάσκαλος του μακαριστού Μητροπολίτου Παύλου, ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κ. Αθανάσιος Αγγελόπουλος, την ομιλία του οποίου ανέγνωσε ο Πρόεδρος του ΙΕΘΠ.
Τιμητικής ήταν, επίσης, η συμμετοχή του διαδόχου του μακαριστού Παύλου, του Μητροπολίτου Δράμας κ. Δωροθέου, ο οποίος αναφερόμενος στον Προκάτοχό του σημείωσε μεταξύ άλλων, πως, ο Παύλος αγάπησε ιδιαίτερα την Παναγία μας, και την διηκόνησε και ως ηγούμενος στην Παναγία Σουμελά στο Βέρμιο, αλλά και ως Μητροπολίτης στην Παναγία Εικοσιφοίνισσα, αλλά και ως «Κυρηναίος» ήταν αυτός που στάθηκε και βοήθησε πολύ τον Παναγιώτατο Οικουμενικό Πατριάρχη κ. Βαρθολομαίο, στη λειτουργία της Παναγίας Σουμελά στον Πόντο.
Τέλος, ο Μητροπολίτης Δράμας κ. Δωρόθεος είπε χαρακτηριστικά, «Ξέρω ότι αναλαμβάνω μια πολυσχιδή κληρονομιά , γι’ αυτό σας παρακαλώ να εύχεστε να μπορέσω να ανταποκριθώ στην υψηλή ευθύνη».
Τη Δευτέρα 22 Ιουλίου 2024 οι Κοινωνικές Υπηρεσίες του δήμου Δράμας διένειμαν σε εξήντα εννέα (69) ευάλωτες οικογένειες, διατακτικές συνολικής αξίας 3.000,00 ευρώ προσφορά της εταιρείας enaonEDA.
Η Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής και Δημόσιας Υγείας, Σοφία Τσακιρίδου, ανέφερε ότι η κοινωνική πολιτική αποτελεί πρωταρχικό μέλημα της δημοτικής αρχής, κι ότι είναι θετική σε παρόμοιες πρωτοβουλίες που προάγουν την αλληλεγγύη και την ανιδιοτελή προσφορά σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη, κι ευχήθηκε σε όλους τους παρευρισκόμενους καλό καλοκαίρι.
Θ. Ξανθόπουλος: Πρωτοφανής η ανικανότητα του κρατικού μηχανισμού να δράσει έγκαιρα και οργανωμένα στην πυρκαγιά του Φαλακρού που κατακαίει εδώ και 7 μέρες, χιλιάδες στρέμματα-Να ελεγχθούν όσοι ευθύνονται για τα λάθη και τις επιχειρησιακές αστοχίες στην αντιμετώπιση της καταστροφικής φωτιάς
Μεγάλη ανησυχία και σοβαρά αναπάντητα έως τώρα ερωτήματα προκαλεί στους κατοίκους της Δράμας αλλά και ολόκληρης της χώρας η πρωτοφανής ανικανότητα του κρατικού μηχανισμού να δράσει οργανωμένα και συντονισμένα από τη πρώτη στιγμή, ώστε να θέσει υπό έλεγχο την πυρκαγιά στο Φαλακρό που έχει κάψει τις τελευταίες 7 ημέρες πάνω από 11.000 στρέμματα δασικής έκτασης προκαλώντας τεράστια οικολογική καταστροφή.
Συγκεκριμένα αν και η πυρκαγιά εκδηλώθηκε στην Τετάρτη 17 Ιουλίου, έως την Κυριακή 21 Ιουλίου, δηλαδή για 4 και πλέον ημέρες, δεν είχε γίνει ούτε έγκαιρη ούτε συστηματική χρήση των εναέριων μέσων κατάσβεσης, όπως απαιτείται σε δασικές πυρκαγιές που εκτυλίσσονται σε δύσβατες και κρημνώδεις περιοχές, όπου δεν είναι εύκολη η πρόσβαση επίγειων πυροσβεστικών δυνάμεων. Αντί αυτού, εμφανίστηκαν μόλις δύο ελικόπτερα την δεύτερη ημέρα της πυρκαγιάς, τα οποία και αποχώρησαν στη συνέχεια με αποτέλεσμα να ενισχυθεί η φωτιά από τους ισχυρούς ανέμους που έπνεαν στην περιοχή και να λάβει ανεξέλεγκτες διαστάσεις, παρά τις τεράστιες προσπάθειες των πυροσβεστών και των εθελοντών δασοπυροσβεστών που είχαν σπεύσει στην περιοχή.
Τα ερωτήματα για την απαράδεκτη αυτή στάση όσων έχουν την ευθύνη της πολιτικής προστασίας και συντονίζουν το έργο της δασοπυρόσβεσης, διογκώνονται και πληθαίνουν από το γεγονός ότι για αποσταλούν τελικά την Κυριακή 21 Ιουλίου, πέμπτη ημέρα της πυρκαγιάς, επαρκή εναέρια μέσα, χρειάστηκε, σύμφωνα με δηλώσεις του Αντιπεριφερειάρχη Δράμας, να υπάρξουν “κραυγές αγωνίας όλων μας και τεράστιες πιέσεις προς τους αρμόδιους φορείς της κυβερνησης..”!
Είναι χαρακτηριστικό ότι μόλις σήμερα, Τρίτη, 22 Ιουλίου, σύμφωνα με δηλώσεις του Αντιπεριφερειάρχη Δράμας, χρησιμοποιήθηκαν από το πρωί επαρκή εναέρια μέσα(τρία αεροπλάνα και τρία ελικόπτερα) ενώ ενισχύθηκαν σημαντικά και τα πεζοπόρα τμήματα δασοπυρόσβεσης.
Οι πολίτες της Δράμας, απαιτούν από τους αρμόδιους πλήρη ενημέρωση για τα πεπραγμένα τους. Και ζητούν να υπάρξει ουσιαστικός και ενδελεχής έλεγχος για τις σοβαρές αστοχίες, την λανθασμένη αξιολόγηση και την έλλειψη σοβαρού επιχειρησιακού σχεδιασμού στην αντιμετώπιση της πυρκαγιάς.
Δεν είναι κόστος η πυροπροστασία, η ζωή του λαού έχει αξία.
Αντιπροσωπεία της ΤΕ Δράμας του ΚΚΕ και της ΚΝΕ με επικεφαλής τη Γραμματέα Μαρία Μάλλη, χθες το απόγευμα βρέθηκε στην περιοχή του όρους «Φαλακρό» απέναντι από τις κορφές Δόντι και Βάρδενα, σε υψόμετρο 1.200 – 2.100μ όπου εξακολουθεί να μαίνεται η πυρκαγιά εδώ και επτά μέρες.
Τα στελέχη του ΚΚΕ ενημερώθηκαν από αξιωματικούς της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και συνομίλησαν με πυροσβέστες για τις δύσκολες συνθήκες της επιχείρησης.
Διαπιστώθηκε η τεράστια οικολογική καταστροφή που συντελείται στο Φαλακρό Δράμας καθώς η μεγάλη πυρκαγιά μέχρι στιγμής έχει κάψει πάνω από 11.000 στρέμματα. Η παντελής έλλειψη πτητικών μέσων για δυο μέρες, Παρασκευή και Σάββατο, που αποσύρθηκαν για να κατασβέσουν άλλη πυρκαγιά, ανέδειξαν για μια ακόμη φορά το πρόβλημα της ετοιμότητας του κράτους απέναντι στις δασικές πυρκαγιές, με αποτέλεσμα το πύρινο μέτωπο να φουντώσει καθώς το δάσος είναι δύσβατο και οι λιγοστές επίγειες δυνάμεις δεν μπορούσαν να προσεγγίσουν.
Το έργο των πυροσβεστών είναι ιδιαίτερα δύσκολο και η καταπόνηση μεγάλη.
Επανέρχονται επιτακτικά όσα το ΚΚΕ όλα τα χρόνια επισημαίνει για την αναγκαιότητα της πρόληψης και των μέτρων διαχείρισης και προστασίας των δασών. Την απόλυτη ανάγκη στελέχωσης τόσο των Πυροσβεστικών Υπηρεσιών με μόνιμες προσλήψεις πολύ πάνω από το οργανόγραμμα των υπηρεσιών αυτών, που ούτε αυτό δεν τηρείται, όσο και του Δασαρχείου και της Δασικής υπηρεσίας που μπορούν να διαμορφώσουν συνθήκες προσέγγισης τέτοιων περιοχών, ώστε να μην είναι απροσπέλαστες και να ελέγχονται.
Η απομάκρυνση καύσιμης ύλης, που είναι πυριτιδαποθήκη για τα βουνά μας, οι αντιπυρικές ζώνες είναι εργασίες που δεν γίνονται μες στη φωτιά αλλά μ’ έναν ολοκληρωμένο σχεδιασμό και στελέχωση αυτών των υπηρεσιών. Μεγάλες οι ευθύνες και της Περιφέρειας που περιμένει αφού εκδηλωθεί το πρόβλημα για να κάνει παρεμβάσεις αντί να προχωράει σχεδιασμένα στη διάνοιξη δρόμων που θα βοηθούν στην προσέγγιση περιοχών.
Μιλώντας με ανθρώπους της περιοχής επισημάνθηκαν και οι συνέπειες της απομάκρυνσης – ξεκληρίσματος κτηνοτρόφων των παρυφών του Φαλακρού, που με τη δική τους παρουσία και δραστηριότητα βοηθούσαν στη διατήρηση μονοπατιών και συνέβαλαν στον έλεγχο της περιοχής.
Οι ευθύνες όλων των κυβερνήσεων αλλά και της Περιφέρειας είναι μεγάλες γιατί τη χρηματοδότηση της Πολιτικής Προστασίας για τις αναγκαίες μελέτες, έργα κ.λπ. των βασικών φορέων υλοποίησης του σχεδιασμού Πυροσβεστικής – Δασικής Υπηρεσίας, συνεχίζουν να τις θεωρούν οικονομικό «βάρος» στον κρατικό προϋπολογισμό.
Η ΤΕ Δράμας του ΚΚΕ επισημαίνει ότι χρειάζεται η ενίσχυση κατεπειγόντως των δυνάμεων κατάσβεσης, ώστε να έχουμε άμεσα αποτελέσματα καθώς και να παρθούν όλα τα αναγκαία μέτρα προστασίας του λαού και των δασών.
Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία στη σελίδα μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σελίδα, θα υποθέσουμε πως είστε ικανοποιημένοι με αυτό.ΕντάξειPrivacy policy