Όχι σε οριζόντιες κυρώσεις και απολύσεις- Νέο Ελσίνκι για Τουρκία, με δέσμευση προσφυγής στη Χάγη
«Είναι πιθανή μια κλμάκωση ενεργειών από την Τουρκία, με αφορμή την επίσκεψη Eρντογάν στα Βαρόσια, δεδομένης της τακτικής που ακολουθεί ο Τούρκος πρόεδρος», είπε μιλώντας στο δελτίο ειδήσεων του Blue Sky, ο βουλευτής Δράμας και τομεάρχης Δικαιοσύνης του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, Θεόφιλος Ξανθόπουλος.
«Γι΄ αυτό έχουμε προτείνει ένα νέο Ελσίνκι, όπου η βελτίωση της θέσης της Τουρκίας, θα πρέπει να συνδυαστεί με μια υπόσχεση-δέσμευση περί προσφυγής στη Χάγη. Είναι ρεαλιστική πρόταση και μπορεί να αποτελέσει το επόμενο βήμα», συμπλήρωσε ενώ επανέλαβε ότι το το Κυπριακό αποτελεί διεθνή διαφορά, είναι ζήτημα κατοχής ενός κυρίαρχου και ανεξάρτητου κράτους.
Απαντώντας στη συνέχεια σε ερωτήσεις για την υποχρεωτικότητα του εμβολιασμού, τόνισε μεταξύ άλλων: «Ο πολίτης έχει το δικαίωμα να επιλέξει, καθώς ο εμβολιασμός αποτελεί ιατρική πράξη. Σαφώς υπάρχουν ειδικές κατηγορίες εργαζομένων, οι οποίοι επιβάλλεται να εμβολισθούν για λόγους δημόσιας υγείας.. Δεν μπορεί ωστόσο αυτό να αποτελέσει αφορμή για να γενικευθεί η υποχρεωτικότητα του εμβολιασμού»
Και κατέληξε: «Ζητήματα φόβου και συνείδησης είναι κατανοητά. Δεν πρέπει όμως να επιβληθούν απολύσεις σε όσους αρνούνται αλλά να μεταφερθούν οι εργαζόμενοι αυτοί σε τομείς που δεν έρχονται σε άμεση επαφή με ανθρώπους που έχουν πρόβλημα. Οριζόντιες, μαζικές, απρόσωπες προσεγγίσεις δεν λύνουν το πρόβλημα. Το κεντρικό ζήτημα ότι πρέπει να γίνουν εμβολιασμοί και να επεκταθούν κατά το δυνατόν».
Πολιτική ήττα και φύλλο συκής για ΝΔ η παραπομπή Παππά για παράβαση καθήκοντος- Ευθύνες της κυβέρνησης για την πορεία των εμβολιασμών-Οι απολύσεις δεν είναι λύση
«Το τείχος ανοσίας είναι η μοναδική ελπίδα που έχουμε απέναντι στη πανδημία.. Δυστυχώς δεν έχει επιτευχθεί και υπάρχουν κυβερνητικές ευθύνες γι αυτό», τόνισε ο βουλευτής Δράμας, τομεάρχης Δικαιοσύνης του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, Θ. Ξανθόπουλος, μιλώντας στην εκπομπή Evening Report,του Action 24. Και πρόσθεσε: «Ο κ. Μητσοτάκης κήρυξε από πέρσι το τέλος της μάχης κατά του κορωνοίού δημιουργώντας εσφαλμένες αντιλήψεις. Ακολούθησαν οι παλινωδίες με τα εμβόλια και τα όρια ηλικίας. Η δική μας στάση θα ήταν διαφορετική εξ αρχής. Δεν θα αφήναμε χώρο για ανορθολογικές συμπεριφορές».
Ο κ. Ξανθόπουλος σημείωσε επίσης, μεταξύ άλλων:
Οι ιατρικές πράξεις απαιτούν με συναίνεση του πολίτη. Σε ειδικές κατηγορίες εργαζομένων όπως οι υγειονομικοί, για ειδικούς λόγους, πρέπει να είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός,
Οι απολύσεις υπαλλήλων, ως ποινή είναι μια αντίληψη-πασπαρτού στη λογική της κυβέρνησης. Η εξ αρχής η οριζόντια επιβολή του μέτρου της αναστολής εργασίας μπορεί να οδηγήσει σε κατάχρηση. Η απειλή της απομάκρυνσης φοβάμαι ότι δημιουργεί αντιδράσεις και καχυποψία.
Η έννομη τάξη έχει τον τρόπο να περιφρουρήσουμε την δημόσια υγεία με παράλληλους τρόπους, όπως π΄χ με μετάθεση όπου αρνείται να κάνει το εμβόλιο, σε άλλη υπηρεσία.
Δεν πρέπει να υπάρξει ένας ιδιότυπος διχασμός μεταξύ εμβολιασμένων και ανεμβολίαστων. Είναι αδήριτη ανάγκη να υπάρχει απάντηση κοινωνικά υπεύθυνη
Το μήνυμα που στέλνουμε ως ΣΥΡΙΖΑ είναι να εμβολιαστούμε όλοι για να χτιστεί το τείχος ανοσίας
Απαντώντας σε ερωτήσεις για την παραπομπή Παππά τόνισε χαρακτηριστικά: Η ΝΔ ξεκίνησε με άσκηση δίωξης κατά του κ. Παππά για το κακούργημα της δωροληψίας και το πλημμέλημα της παράβασης καθήκοντος. Το γεγονός ότι δεν αποδείχθηκε κανένας χρηματισμός και ότι παραπέμφθηκε τελικά για για το πλημμέλημα, το οποίο θα κρίνει οριστικά το δικαστικό συμβούλιο του Ειδικού Δικαστηρίου, αποτελεί τεράστια πολιτική ήττα και «φύλλο συκής» για την κυβέρνηση της ΝΔ».
Τη Δευτέρα 22 Ιουλίου 2024 οι Κοινωνικές Υπηρεσίες του δήμου Δράμας διένειμαν σε εξήντα εννέα (69) ευάλωτες οικογένειες, διατακτικές συνολικής αξίας 3.000,00 ευρώ προσφορά της εταιρείας enaonEDA.
Η Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής και Δημόσιας Υγείας, Σοφία Τσακιρίδου, ανέφερε ότι η κοινωνική πολιτική αποτελεί πρωταρχικό μέλημα της δημοτικής αρχής, κι ότι είναι θετική σε παρόμοιες πρωτοβουλίες που προάγουν την αλληλεγγύη και την ανιδιοτελή προσφορά σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη, κι ευχήθηκε σε όλους τους παρευρισκόμενους καλό καλοκαίρι.
Θ. Ξανθόπουλος: Πρωτοφανής η ανικανότητα του κρατικού μηχανισμού να δράσει έγκαιρα και οργανωμένα στην πυρκαγιά του Φαλακρού που κατακαίει εδώ και 7 μέρες, χιλιάδες στρέμματα-Να ελεγχθούν όσοι ευθύνονται για τα λάθη και τις επιχειρησιακές αστοχίες στην αντιμετώπιση της καταστροφικής φωτιάς
Μεγάλη ανησυχία και σοβαρά αναπάντητα έως τώρα ερωτήματα προκαλεί στους κατοίκους της Δράμας αλλά και ολόκληρης της χώρας η πρωτοφανής ανικανότητα του κρατικού μηχανισμού να δράσει οργανωμένα και συντονισμένα από τη πρώτη στιγμή, ώστε να θέσει υπό έλεγχο την πυρκαγιά στο Φαλακρό που έχει κάψει τις τελευταίες 7 ημέρες πάνω από 11.000 στρέμματα δασικής έκτασης προκαλώντας τεράστια οικολογική καταστροφή.
Συγκεκριμένα αν και η πυρκαγιά εκδηλώθηκε στην Τετάρτη 17 Ιουλίου, έως την Κυριακή 21 Ιουλίου, δηλαδή για 4 και πλέον ημέρες, δεν είχε γίνει ούτε έγκαιρη ούτε συστηματική χρήση των εναέριων μέσων κατάσβεσης, όπως απαιτείται σε δασικές πυρκαγιές που εκτυλίσσονται σε δύσβατες και κρημνώδεις περιοχές, όπου δεν είναι εύκολη η πρόσβαση επίγειων πυροσβεστικών δυνάμεων. Αντί αυτού, εμφανίστηκαν μόλις δύο ελικόπτερα την δεύτερη ημέρα της πυρκαγιάς, τα οποία και αποχώρησαν στη συνέχεια με αποτέλεσμα να ενισχυθεί η φωτιά από τους ισχυρούς ανέμους που έπνεαν στην περιοχή και να λάβει ανεξέλεγκτες διαστάσεις, παρά τις τεράστιες προσπάθειες των πυροσβεστών και των εθελοντών δασοπυροσβεστών που είχαν σπεύσει στην περιοχή.
Τα ερωτήματα για την απαράδεκτη αυτή στάση όσων έχουν την ευθύνη της πολιτικής προστασίας και συντονίζουν το έργο της δασοπυρόσβεσης, διογκώνονται και πληθαίνουν από το γεγονός ότι για αποσταλούν τελικά την Κυριακή 21 Ιουλίου, πέμπτη ημέρα της πυρκαγιάς, επαρκή εναέρια μέσα, χρειάστηκε, σύμφωνα με δηλώσεις του Αντιπεριφερειάρχη Δράμας, να υπάρξουν “κραυγές αγωνίας όλων μας και τεράστιες πιέσεις προς τους αρμόδιους φορείς της κυβερνησης..”!
Είναι χαρακτηριστικό ότι μόλις σήμερα, Τρίτη, 22 Ιουλίου, σύμφωνα με δηλώσεις του Αντιπεριφερειάρχη Δράμας, χρησιμοποιήθηκαν από το πρωί επαρκή εναέρια μέσα(τρία αεροπλάνα και τρία ελικόπτερα) ενώ ενισχύθηκαν σημαντικά και τα πεζοπόρα τμήματα δασοπυρόσβεσης.
Οι πολίτες της Δράμας, απαιτούν από τους αρμόδιους πλήρη ενημέρωση για τα πεπραγμένα τους. Και ζητούν να υπάρξει ουσιαστικός και ενδελεχής έλεγχος για τις σοβαρές αστοχίες, την λανθασμένη αξιολόγηση και την έλλειψη σοβαρού επιχειρησιακού σχεδιασμού στην αντιμετώπιση της πυρκαγιάς.
Δεν είναι κόστος η πυροπροστασία, η ζωή του λαού έχει αξία.
Αντιπροσωπεία της ΤΕ Δράμας του ΚΚΕ και της ΚΝΕ με επικεφαλής τη Γραμματέα Μαρία Μάλλη, χθες το απόγευμα βρέθηκε στην περιοχή του όρους «Φαλακρό» απέναντι από τις κορφές Δόντι και Βάρδενα, σε υψόμετρο 1.200 – 2.100μ όπου εξακολουθεί να μαίνεται η πυρκαγιά εδώ και επτά μέρες.
Τα στελέχη του ΚΚΕ ενημερώθηκαν από αξιωματικούς της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και συνομίλησαν με πυροσβέστες για τις δύσκολες συνθήκες της επιχείρησης.
Διαπιστώθηκε η τεράστια οικολογική καταστροφή που συντελείται στο Φαλακρό Δράμας καθώς η μεγάλη πυρκαγιά μέχρι στιγμής έχει κάψει πάνω από 11.000 στρέμματα. Η παντελής έλλειψη πτητικών μέσων για δυο μέρες, Παρασκευή και Σάββατο, που αποσύρθηκαν για να κατασβέσουν άλλη πυρκαγιά, ανέδειξαν για μια ακόμη φορά το πρόβλημα της ετοιμότητας του κράτους απέναντι στις δασικές πυρκαγιές, με αποτέλεσμα το πύρινο μέτωπο να φουντώσει καθώς το δάσος είναι δύσβατο και οι λιγοστές επίγειες δυνάμεις δεν μπορούσαν να προσεγγίσουν.
Το έργο των πυροσβεστών είναι ιδιαίτερα δύσκολο και η καταπόνηση μεγάλη.
Επανέρχονται επιτακτικά όσα το ΚΚΕ όλα τα χρόνια επισημαίνει για την αναγκαιότητα της πρόληψης και των μέτρων διαχείρισης και προστασίας των δασών. Την απόλυτη ανάγκη στελέχωσης τόσο των Πυροσβεστικών Υπηρεσιών με μόνιμες προσλήψεις πολύ πάνω από το οργανόγραμμα των υπηρεσιών αυτών, που ούτε αυτό δεν τηρείται, όσο και του Δασαρχείου και της Δασικής υπηρεσίας που μπορούν να διαμορφώσουν συνθήκες προσέγγισης τέτοιων περιοχών, ώστε να μην είναι απροσπέλαστες και να ελέγχονται.
Η απομάκρυνση καύσιμης ύλης, που είναι πυριτιδαποθήκη για τα βουνά μας, οι αντιπυρικές ζώνες είναι εργασίες που δεν γίνονται μες στη φωτιά αλλά μ’ έναν ολοκληρωμένο σχεδιασμό και στελέχωση αυτών των υπηρεσιών. Μεγάλες οι ευθύνες και της Περιφέρειας που περιμένει αφού εκδηλωθεί το πρόβλημα για να κάνει παρεμβάσεις αντί να προχωράει σχεδιασμένα στη διάνοιξη δρόμων που θα βοηθούν στην προσέγγιση περιοχών.
Μιλώντας με ανθρώπους της περιοχής επισημάνθηκαν και οι συνέπειες της απομάκρυνσης – ξεκληρίσματος κτηνοτρόφων των παρυφών του Φαλακρού, που με τη δική τους παρουσία και δραστηριότητα βοηθούσαν στη διατήρηση μονοπατιών και συνέβαλαν στον έλεγχο της περιοχής.
Οι ευθύνες όλων των κυβερνήσεων αλλά και της Περιφέρειας είναι μεγάλες γιατί τη χρηματοδότηση της Πολιτικής Προστασίας για τις αναγκαίες μελέτες, έργα κ.λπ. των βασικών φορέων υλοποίησης του σχεδιασμού Πυροσβεστικής – Δασικής Υπηρεσίας, συνεχίζουν να τις θεωρούν οικονομικό «βάρος» στον κρατικό προϋπολογισμό.
Η ΤΕ Δράμας του ΚΚΕ επισημαίνει ότι χρειάζεται η ενίσχυση κατεπειγόντως των δυνάμεων κατάσβεσης, ώστε να έχουμε άμεσα αποτελέσματα καθώς και να παρθούν όλα τα αναγκαία μέτρα προστασίας του λαού και των δασών.
Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία στη σελίδα μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σελίδα, θα υποθέσουμε πως είστε ικανοποιημένοι με αυτό.ΕντάξειPrivacy policy