Η Δόξα επικράτησε εντός έδρας με 2-0 του Άρη Αβάτου, για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.
Τα γκολ ο Περσίδης (3’) και ο Kυριακίδης (28’)
Σέντρα του Χατζηδημητρίου από αριστερά, οι αμυντικοί του Αρη, απομάκρυναν και η μπάλα έφτασε στον Μπλιό που έστρωσε στον Περσίδη που εκτός περιοχής έκανε ένα υπέροχο σουτ στο δεξί ”Γ” της εστίας του Νταφόπουλου για το 1-0 στο 3’.
Σέντρα του Θεοδοσιάδη από την γωνία της περιοχής και δεξιά, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικό και στρώνεται στον Κυριακίδη που σουτάρει απευθείας και στέλνει την μπάλα συρτά στην δεξιά γωνία του Νταφόπουλου για το 2-0 στο 28’.
Την επόμενη Κυριακή 17 Δεκεμβρίου η ομάδα μας αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Κεραυνό Αγγελοχωρίου
Δοκάρι: Σαμπανίδης (32’)
Δόξα Δράμας (Στολτίδης): Μπεζυρτζής, Ευθυμιάδης, Χατζηκούρτης (63′ Οικονομίδης), Θεοδοσιάδης, Παπαϊωάννου, Περσίδης, Πιτσόλης (63′ Ρούτσης), Μπλιός, Κυριακίδης (76′ Ιορδανίδης), Χατζηδημητρίου, Μπρατσιάνη (76′ Καραγκεβρούδης)
Αρης Αβάτου (Μπεδρελής): Νταφόπουλος, Λεωντσάκος (46′ Τενεκές), Κουτσούμπας, Βασιλάκης, Ψεμματάς, Τσάπαρης(76′ Κουτσός), Σαμπανίδης, Καραμανίδης(46′ Χασάνoγλου), Αραμπατζής, Αναγνωστόπουλος(46′ Κοντογιαννίδης), Θεολόγου(67′ Θεοδωρόπουλος)
Αποτελέσματα
14η Αγωνιστική
Νίκη Ευκαρπίας 1-0 Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας
Απόλλων Παραλιμνίου 1-1 ΑΟ Χανιώτης
Αρης Πετεινού 1-2 Ορέστης Ορεστιάδας
Αετός Βαρβάρας 0-2 ΠΑΟΚ Κρηστώνης
Πανθρακικός 2-0 Αναγέννηση Επανομής
ΑΟ Καβάλας 6-1 ΝΠΣ Βέροια
Νέστος Χρυσούπολης 4-0 Θερμαϊκός Θέρμης
ΓΣ Δόξα Δράμας 2-0 Άρης Αβάτου
Ποσειδών Μηχανιώνας 3-0 Κεραυνός Αγγελοχωρίου
Βαθμολογία
# |
ΟΜΑΔΑ |
Β |
ΑΓ |
Ν |
Ι |
Η |
ΓΥ |
ΓΚ |
+/- |
|
1 |
ΑΟ Καβάλας |
37 |
14 |
12 |
1 |
1 |
41 |
8 |
33 |
|
2 |
Νέστος Χρυσούπολης |
32 |
14 |
10 |
2 |
2 |
30 |
9 |
21 |
|
3 |
Ορέστης Ορεστιάδας |
29 |
14 |
8 |
5 |
1 |
22 |
14 |
8 |
|
4 |
Πανθρακικός |
28 |
14 |
8 |
4 |
2 |
22 |
9 |
13 |
|
5 |
Θερμαϊκός Θέρμης |
26 |
14 |
8 |
2 |
4 |
18 |
14 |
4 |
|
6 |
Απόλλων Παραλιμνίου |
25 |
14 |
7 |
4 |
3 |
24 |
15 |
9 |
|
7 |
ΑΟ Χανιώτης |
25 |
14 |
7 |
4 |
3 |
14 |
8 |
6 |
|
8 |
Νίκη Ευκαρπίας |
21 |
14 |
5 |
6 |
3 |
20 |
14 |
6 |
|
9 |
Ποσειδών Μηχανιώνας |
20 |
14 |
6 |
2 |
6 |
16 |
15 |
1 |
|
10 |
Άρης Αβάτου |
18 |
14 |
4 |
6 |
4 |
20 |
16 |
4 |
|
11 |
ΠΑΟΚ Κρηστώνης |
17 |
14 |
5 |
2 |
7 |
15 |
20 |
-5 |
|
12 |
Κεραυνός Αγγελοχωρίου |
15 |
14 |
4 |
3 |
7 |
17 |
22 |
-5 |
|
13 |
ΓΣ Δόξα Δράμας |
13 |
14 |
3 |
4 |
7 |
17 |
20 |
-3 |
|
14 |
Αναγέννηση Επανομής |
10 |
14 |
1 |
7 |
6 |
8 |
16 |
-8 |
|
15 |
Αρης Πετεινού |
8 |
14 |
2 |
2 |
10 |
10 |
28 |
-18 |
|
16 |
Αετός Βαρβάρας |
8 |
14 |
2 |
2 |
10 |
9 |
31 |
-22 |
|
17 |
Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας |
8 |
14 |
1 |
5 |
8 |
5 |
22 |
-17 |
|
18 |
ΝΠΣ Βέροια |
7 |
14 |
2 |
1 |
11 |
8 |
35 |
-27 |
|
Περίοδος 2023–2024
Για την αγωνιστική περίοδο 2023-2024 θα υποβιβαστούν απευθείας στα τοπικά πρωταθλήματα των οικείων ΕΠΣ οι επτά (7) τελευταίες ομάδες του κάθε ομίλου, εάν και εφόσον ο αριθμός των ομάδων κάθε ομίλου θα είναι 18.
Επιπλέον θα υποβιβασθούν επιπλέον δυο (2) ομάδες που θα προκύψουν ως εξής :
Μια (1) ομάδα – η ηττημένη -που θα προκύψει από αγώνα μπαράζ μεταξύ των ομάδων που θα καταλάβουν την 11η
θέση στον 1ο και 2ο όμιλο και
Μια (1) ομάδα – η ηττημένη -που θα προκύψει από αγώνα μπαράζ μεταξύ των ομάδων που θα καταλάβουν την 11η
θέση στον 3ο και 4ο όμιλο